Skočit na obsah >>
 

Kunětická hora poblíž Pardubic se změní na Tajemný hrad v Karpatech

Kunětická hora poblíž Pardubic se změní na Tajemný hrad v Karpatech

02.06.2011

Východočeské divadlo Pardubice se po roce vrací do amfiteátru na vyhlídce hradu Kunětická hora, kde o víkendu 4. a 5. června uvede premiéry dobrodružné parodie Tajemný hrad v Karpatech, kterou volně podle Julese Verna napsal dramaturg divadla Tomáš Syrovátka. Režie se ujal Jiří Seydler, pro něhož to bude poslední premiéra v pardubickém angažmá, které po dvaceti letech opouští. Od nové sezóny Jiří Seydler nastupuje jako umělecký šéf do karlovarského divadla.

V novince na repertoáru Východočeského divadla, koncipované jako rodinné představení, uvidí diváci Miloslava Tichého, Jiřího Kalužného, Martinu Sikorovou, Josefa Vránu, hostujícího Ladislava Odrazila a mnoho dalších. Známý příběh ve scénografii Marty Roszkopfové doprovodí hudba Jiřího Šlupky Svěráka a herecké výstupy oživí filmové projekce ostravského výtvarníka Tomáše Volkmera, který má na svém kontě kromě výprav a videoprojekcí k řadě inscenací u nás i v zahraničí např. návrhy scén pro koncerty Jarka Nohavici, celorepublikové uznání si vysloužil také jako autor plastik a tzv. orloje na budově Divadla loutek v Ostravě. „Na naší planetě jsou místa tajemná a lidé ještě tajemnější.

Jules Verne zasadil svůj dobrodružný román do Karpat, my přímo do srdce země legend – do kraje Drákulova. Právě sem zavítá na své cestě svéráznou východní Evropou hrabě Telek a na své pouti potká řadu podivínů a ještě více překážek a záhad. Tou největší bude hrad v Karpatech a jeho záhadní obyvatelé, jejichž tajemství přijdou na kloub Vernovi světoznámí dobrodruzi – tentokrát s typicky českým humorem, v parodickém duchu a s operní árií na rtech. Zdánlivě neohrožený hrabě Telek, světem protřelý sluha Roczko, krásná pěvkyně Stilla a její karpatská dvojnice Stáza, tajemný baron Görtz a šílený vynálezce Orfanik, to jsou jen hlavní postavy komediálního panoptika, které od června ožije na Kunětické hoře a od nové sezóny pak na jevišti Městského divadla,“ říká dramaturg Tomáš Syrovátka a zdůrazňuje, že: „Tajemný hrad v Karpatech je sice populární i díky výbornému filmu z roku 1981, ale inscenace Východočeského divadla jde svou vlastní divadelní cestou a film v žádném případě nekopíruje.“ Proč si dramaturgie pardubického divadla do exteriérového prostoru na Kunětické hoře vybrala právě Tajemný hrad v Karpatech, sděluje režisér Jiří Seydler: „Co jiného může patřit na zříceninu Kunětické hory než Tajemný hrad v Karpatech: je to komedie, parodie na slavnou knížku, kterou všichni známe, a my máme navíc možnost vycházet z našich místních reálií, což by byla škoda nevyužít,“ a dále prozrazuje: „Měla by to být inscenace, která bude bavit tvůrce, herce, a zároveň pevně doufám, že bude bavit i všechny diváky. Mě osobně na tom textu baví asi nejvíc stylizované parodické situace a naivistické zobrazení technických vynálezů ujetého vědce, šílence Orfanika, které stavíme do kontrastu se zaostalým karpatským venkovem.“

Okolnosti dramaturgického výběru popisuje i Tomáš Syrovátka: „Chtěli jsme na Kunětickou horu přinést hru, jejíž atmosféra souzní s prostředím romantické zříceniny, ale nechtěli jsme jít prvoplánovou cestou hororu, ale s žánry i geniem loci tohoto místa zacházet trochu volněji a s nadhledem – parodicky.“

zdroj: Divadlo.cz

Objekty

Kunětická Hora Krčma U Koloděje

Anketa

Který cíl na Pardubicku byste určitě doporučili známým k návštěvě?


loga